• +420 792 323 058, +420 792 313 774
  • info@kvetinyfamilyflowers.cz
Jak udržet řezané kytky co nejdéle čerstvé?

Jak udržet řezané kytky co nejdéle čerstvé?

Máte rádi řezané květiny, ale nevíte, jak je udržet co nejdéle krásné a svěží? Pak čtěte dál, protože máme pro vás tipy, jak správně pečovat o svou kytici a prodloužit tak její životnost.

Prvním krokem je výběr kvalitních květin od spolehlivého dodavatele. Pakliže kupujete květiny na farmářském trhu, zkontrolujte, zda jsou čerstvé a zdravé. Jestli jsou květiny již po odkvětu, budou mít kratší životnost. Při koupi květin v našem květinářství Family Flowers žádné obavy o čerstvost či kvalitu kupovaných kytek mít nemusíte.

Důležitým faktorem pro životnost řezaných květin je také výběr vhodné nádoby. Použijte čistou nádobu, kterou důkladně omyjete a můžete použít i trošku saponátu. Nádoba by měla být dostatečně velká, aby se květiny mohly volně rozvinout a měla by být vyrobená z materiálu, který neuvolňuje do vody škodlivé látky.

Dalším krokem je správná úprava stonků. Květiny by měly být okamžitě po nakupování zpracovány. Odstraňte všechny spodní listy, které by mohly být ponořeny do vody (aby nedocházelo k jejich zahnívání a rychlejšímu znehodnocování vody i květiny). Stonky pak nařízněte pod úhlem 45 stupňů a to pod tekoucí vodou, aby se minimalizovala tvorba bublinek. To umožní květinám přijímat vodu a živiny snadněji. Slunečnice namočte po prvním řezu na 10 sekund do horké vody. Dřevnaté stonky rozdrťte asi 3 cm od konce. Stonky chryzantém odlomte.

Jak často měnit vodu ve váze?

Je také důležité měnit vodu v nádobě pravidelně. Pokud je voda kalná nebo zakalená, vyměňte ji ihned. Pokud je voda čistá, můžete ji měnit každé 2-3 dny. Při každé výměně vody byste měli také seříznout konec stonků. Voda by měla být vlažná nebo pokojové teploty až na výjimky, jako např. tulipány, kterým svědčí studenější voda (případně i s přidáním ledu). Řezaným květinám se bude nejlépe dařit ve skleněné nebo keramické váze.

Květiny by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření, teplu z radiátorů nebo průvanu. Umístěte je na chladnější místo, nejlépe v pokojové teplotě a daleko od oken. Květiny a ovoce se nemají příliš v lásce. Etylen z ovoce urychluje vadnutí květů.

Pokud dodržíte tyto tipy, vaše kytice z řezaných květin bude krásná a svěží po delší dobu. Užijte si její krásu a přidejte do svého interiéru kousek přírody.